Długo marzyłaś lub marzyłeś o nowej parze sneakersów i wreszcie są – ze sklepu internetowego trafiły wprost do Twojej garderoby. Aby służyły Ci jak najdłużej, zadbaj o odpowiednią pielęgnację i przechowywanie. Co warto wiedzieć o przechowywaniu obuwia?

Zanim zimą schowasz sportowe buty do szafy – najważniejsze zasady przechowywania obuwia

Rozważania na temat tego, jak wygląda prawidłowe przechowywanie obuwia zimą, warto zacząć od upewnienia się, jak pielęgnować wybraną parę. Kiedy kupujesz nowe sneakersy, zapoznaj się ze wskazówkami producenta. To ważne nie tylko w trakcie użytkowania butów Nike czy New Balance, lecz także po zakończonym sezonie. Zanim schowasz buty, musisz je dokładnie oczyścić.

Wygodne buty Nike Air Jordan i pary z logo innych renomowanych marek przed włożeniem do szafy dokładnie wyczyść. Najpierw wyciągnij sznurowadła (o ile czyścisz sznurowane buty), a potem wypierz je ręcznie lub w pralce. Pozbądź się brudu z podeszwy. Pomocna okaże się np. zużyta szczoteczka do zębów, z której pomocą łatwo usuniesz resztki piasku i błota z każdego wgłębienia. Cholewkę przetrzyj, a potem zaimpregnuj za pomocą preparatu wskazanego przez producenta, np. pasty do butów skórzanych albo kosmetyku do tworzyw sztucznych.

Prawidła czy oryginalne pudełko? Jak przechowywać buty w szafie

Po wyschnięciu kosmetyków pielęgnacyjnych na cholewce i przewleczeniu przez oczka wypranych sznurówek możesz zacząć wypełniać buty. Wielu sięga po stare gazety zwinięte w kulki. Świetnym rozwiązaniem, które sprawia, że buty limitowane i inne rodzaje obuwia zachowują swój pierwotny kształt, jest stosowanie prawideł. Kopyto szewskie, nazywane również popularnie prawidłem do butów, to wypełnienie butów wykonane najczęściej z drewna lub wytrzymałego tworzywa sztucznego. Najlepiej działa na buty z naturalnej skóry. Używając prawideł do butów, zachowasz pierwotny kształt obuwia i zapobiegniesz powstaniu odkształceń.

Jeśli zastanawiasz się, czy są jeszcze inne wskazówki dotyczące tego, jak przechowywać buty, zwróć uwagę na najprostsze rozwiązanie… Po prostu schowaj je do oryginalnego pudełka. Karton po sneakersach jest odpowiedniej wielkości, a zachowane w nim materiały do wypełnienia mogą okazać się dobrą alternatywą dla gazet lub prawideł.

Jak przechowywać obuwie? Najlepsze miejsce dla butów

Zanim w swoim domu lub mieszkaniu znajdziesz odpowiednie miejsce do przechowywania obuwia, upewnij się, że jest ono suche i nie padają na nie promienie słoneczne. Umieszczając obuwie w takim otoczeniu, uchronisz je przed zawilgoceniem i wyblaknięciem. Istotne jest również zabezpieczenie ulubionej pary przed osiadaniem kurzu. Możesz schować ją do pudełka na buty albo specjalnego przewiewnego pokrowca. Świetnym pomysłem jest też przechowywanie butów w szafie.

Dla przykładu swoje ulubione buty Nike możesz włożyć do zamykanej garderoby, którą wyposażono w specjalne ażurowe półki na buty lub stojaki na obuwie. Warto również chować buty do oryginalnych kartonów albo specjalnych pudełek na buty (z tektury, tworzywa sztucznego lub usztywnionych tekstylnych). Tak zapakowane obuwie łatwo przechowywać na płaskich półkach w szafie. Możesz ustawić dwa lub trzy kartony jeden na drugim, ale zawsze zwracaj uwagę, aby na dole była najcięższa para, a na górze – najlżejsza.

Możesz również zdecydować się na szafkę na buty lub stojak na obuwie. Szafka ma tę przewagę nad stojakiem, że jest zamykana, dlatego nieużywane buty na inny sezon nie kurzą się. Z kolei stojak na obuwie może służyć do przechowywania par, w których chodzisz w danym sezonie.

Odwiedź sprawdzony sklep z butami sportowymi – poznaj bogaty asortyment i wybierz swoje nowe sneakersy. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, upewnij się, że wiesz, jak prawidłowo pielęgnować i przechowywać buty.