Kiedy szukasz wygodnych sportowych butów, na pewno stawiasz na obuwie najwyżej jakości i dbasz o nie zgodnie z sugestiami producenta, a Twoja chęć dbania o nową parę sneakersów nie mija wraz z pierwszym włożeniem jej na stopy… Jeśli chcesz, aby Twoje wymarzone buty służyły Ci przez wiele sezonów, kluczem jest nie tylko wybór pary renomowanej marki, lecz także jej właściwa pielęgnacja i przechowywanie zimą. Co musisz wiedzieć o przechowywaniu butów? Co to są prawidła do butów i jak ich używać?

Po co i co to są prawidła do butów?

Prawidła do butów często określa się też jako kopyta szewskie. Warto wiedzieć, że oba określenia nie są synonimami. O ile pierwsze mają najczęściej pełny czubek i piętę połączone elastycznym elementem (np. sprężyną), o tyle te drugie wyglądem przypominają odlew buta. Prawidła możesz wykorzystywać w domowym zaciszu, a kopyta szewskie to profesjonalne narzędzie, które służy do konstruowania i naprawiania obuwia. Na rynku znajdziesz również regulowane kopyta szewskie, które łączą zalety prawideł i typowych jednolitych kopyt szewskich.

Prawidła do sneakersów i innych butów najczęściej wykonywane są z naturalnego drewna albo tworzywa sztucznego. Za prawidła do butów najwyższej jakości uważa się te z twardego drewna cedrowego lub bukowego. Niezależnie od rodzaju materiału, z którego wykonano wybrane przez Ciebie prawidła do butów, musisz zadbać o wybór odpowiedniego rozmiaru. Pamiętaj, że prawidła do butów powinny być tej samej wielkości co obuwie, które nosisz na co dzień.

Wyjaśniliśmy już, co to są prawidła. Najwyższy czas przedstawić listę zadań, jakie przed nimi stoją. Po co są prawidła do butów?

  1. W trakcie przechowywania (np. sportowych butów zimą) pozwalają zachować pierwotny kształt obuwia.
  2. Zapobiegają powstaniu odkształceń.
  3. Mogą wpływać na zmniejszenie istniejących odkształceń cholewki.
  4. Opóźniają pojawienie się widocznych skutków zużycia obuwia.
  5. Włożone do butów ułatwiają ich czyszczenie i suszenie.
  6. Drewniane prawidła do butów sprawiają, że w bucie pozostaje przyjemny zapach.

Prawidła do butów – jakie wybrać?

Kluczem do pełnego wykorzystania właściwości prawideł do sneakersów jest wybranie akcesorium o odpowiedniej wielkości. Kiedy prawidła włożysz do swojego obuwia sportowego, przód i tył każdego buta muszą być dobrze wypełnione. Tylko w ten sposób prawidła pozwolą zachować pierwotny kształt Twojej ulubionej pary oraz zniwelować istniejące odkształcenia i/lub zapobiec powstaniu nowych. Jeśli pozostanie jakakolwiek przestrzeń między cholewką a prawidłami do butów, prawdopodobieństwo odkształceń wzrośnie.

Za przykład możemy wziąć buty Nike. Wiesz już, że kluczowe jest dobranie prawideł właściwej wielkości. Ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania butów ma także rodzaj prawideł do sneakersów. Najłatwiej dostępne są prawidła do butów drewniane i plastikowe. Różnice widać nie tylko gołym okiem.

Poza tym, że akcesoria drewniane (np. z drewna bukowego lub cedrowego) pięknie prezentują się na półce w garderobie, to zazwyczaj są także trwalsze od tych z tworzywa sztucznego. Możesz wkładać je do wilgotnych butów (np. po spacerze w deszczu albo intensywnym biegu, w którego trakcie stopy się pocą), bo przyspieszają proces suszenia obuwia (drewno jest chłonne) i pozostawiają w nim przyjemny zapach.

Inaczej jest z plastikowymi prawidłami do butów. Można wkładać je tylko do suchego obuwia, bo tworzywo sztuczne spowalnia proces schnięcia butów, co może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu. Warto jednak pamiętać, że wiele sneakersów sportowych wykonano z materiałów odprowadzających wilgoć z wnętrza cholewki, co minimalizuje konieczność suszenia butów po powrocie do domu.

Jak używać prawideł do butów?

Wszystko zależy od tego, czy masz zamiar włożyć je do butów, w których chodzisz na co dzień, czy po skończonym sezonie do butów, które odłożysz na półkę. Jeśli buty na wiosnę i jesień chcesz schować na zimę, najpierw dokładnie je wyczyść. W przypadku zabiegów pielęgnacyjnych świetnie sprawdzą się drewniane prawidła. Zanim wypełnisz nimi cholewki, wypierz sznurówki i dokładnie oczyść podeszwy. Potem włóż prawidła do cholewek i wyczyść je zgodnie ze wskazówkami producenta. Podobnie postępuj w środku sezonu, kiedy masz zamiar wyczyścić buty po spacerze w lesie albo kiedy złapał Cię wiosenny deszcz i chcesz szybko osuszyć buty.

Aby prawidła odpowiednio odgrywały swoją rolę, zawsze najpierw wkładaj je w czubki obuwia. Akcesorium powinno ściśle wypełniać nosek i przednią część buta, ale jej nie rozpychać ani nie pozostawiać wolnej przestrzeni. Potem na takiej samej zasadzie należy wypełnić tył buta. Odpowiednie dopasowanie prawideł z obu stron obuwia ułatwiają elastyczne łączenia, np. metalowe sprężyny.

Prawidła do sneakersów – czy warto takie mieć?

Prawidła do sneakersów nie różnią się niczym od typowych prawideł do butów. Należy systematycznie używać ich do pary, której cholewkę wyprodukowano z naturalnej skóry licowej lub zamszowej, a także z innych materiałów. Dobrym przykładem takich sneakersów są niektóre buty Nike Air Jordan. Skórzane obuwie po kontakcie z wilgocią mogą minimalnie się zniekształcać. Właśnie dlatego używaj prawideł do butów, kiedy w drodze do domu złapie Cię deszcz albo gdy chcesz wyczyścić buty limitowane z naturalnej skóry.

Praktyczne prawidła do butów, także tych sportowych, warto używać zawsze, kiedy odkładasz lżejsze buty do szafy na zimę. Możesz schować je do oryginalnego kartonu albo pudełka do przechowywania butów, ale koniecznie wypełnij ich cholewki. Takie zabezpieczenie uchroni przed powstaniem odkształceń i pozwoli przez chłodniejsze miesiące zachować pierwotny kształt Twojej ulubionej pary.

Odwiedź swój ulubiony sklep z butami sportowymi i wybierz nową parę sneakersów. Aby przedłużyć ich żywotność i długo cieszyć się pięknymi cholewkami butów limitowanych znanych marek, odpowiednio o nie dbaj. Za podstawę pielęgnacji obuwia Nike, adidas czy New Balance możesz uznać właściwe i systematyczne używanie prawideł.